Czym jest prepping

Ten tekst nie ma na celu zdefiniowania pojęcia ani też analizy terminu. Jego głównym celem jest krótkie przedstawienie czytelnikowi, o co, tak na wstępie, chodzi w tym całym preppingu. Spróbujemy, posługując się podstawowymi pojęciami związanymi z tematem, rozważyć kwestię, czym jest prepping oraz jaki jest jego główny cel.

Po pierwsze wyjaśniam dlaczego uzyłem terminu w języku angielskim – a dlatego, że nie udało mi się wymyślić żadnego terminu polskiego, który W PEŁNI oddawałby znaczenie preppingu. Najbliżej była „gotowość”, ale w dalszym ciągu jest nieco zbyt wąskim terminem. Jeśli macie pomysły, chętnie ich wysłucham, głowie się nad tym od dłuższego czasu.

Zacznijmy etymologicznie – termin „prepping” pochodzi z języka angielskiego, od czasownika prepare. Ma on całkiem sporo znaczeń nas jednak najbardziej interesuje to, że oznacza on przygotowanie, zarówno jako proces przygotowanie się do czegoś jak i stan bycia przygotowanym.

Historycznie – prepping w formie, o jakiej dyskutujemy dzisiaj pojawił się w naszej kulturze w okresie lat 50 i 60 w USA. Napięcie spowodowane zimną wojną między USA a blokiem wschodnim popychało ówczesnych obywateli Stanów Zjednoczonych do działań mających na celu przygotowanie się do, wtedy wydawało się nieuniknionej, wojny nuklearnej z ZSRR. Działania te były wyraźnie inspirowane i wspierane przez państwo, co spowodowało ich głębokie zakorzenienie w kulturze.

Współczesny prepping to specyficzny styl życia i sposób postrzegania rzeczywistości charakteryzujący się chęcią i potrzebą zabezpieczenia siebie i bliskich przed zagrożeniami i niebezpieczeństwami, które mogą wkraść się w nasze życie w dowolnej chwili.

Zagrożeniami, które mogą wydawać się nieistotne (np. wyłączenia prądu) i takim, które najmocniej oddziaływają na naszą wyobraźnie (załamanie ekonomiczne czy tez otwarty konflikt zbrojny). Wiele osób postrzega prepping po prostu, jako gromadzenie RZECZY, które mogą być przydatne w przypadku katastrofy lub niebezpieczeństwa. Oczywiście jest to dosyć istotna część przygotowań, jednak nie można zapominać, że posiadanie odpowiednich umiejętności i psychiki nastawionej na przetrwanie jest podstawą dobrych przygotowań.

Celowo użyłem w poprzednim zdaniu słowa przetrwanie. Przetrwanie, czyli survival. Dlaczego wiec nie nazwać tego survivalem (słowo to na tyle zakorzeniło się już w języku polskim, że wyjaśnienia prawdopodobnie nie były by konieczne). Powodów, dla których unikam używania terminu „survival” w kontekście preppingu są dwa.

  • Po pierwsza większości osób survival kojarzy się nieodłącznie z człowiekiem ubranym w wojskowe ciuchy, który wielkim nożem buduje w lesie schronienie i na ognisku gotuje zupę z robaków. Przerysowane? Tak, ale celowo. Takie skojarzenie funkcjonują w naszej polskiej kulturze a zależy mi na ich unikaniu. Umiejętności i techniki survivalowe (lub też bardziej poprawnie bushcraftowe) odgrywają bardzo dużą rolę w preppingu, nie są jednak jego podstawą.
  • Po drugie, prepping, jako termin skupia się na PRZYGOTOWANIACH do „wydarzenia”, tak, aby kiedy owo „wydarzenie” nastąpi”, było nam w miarę dobrze a zdecydowanie lepiej niż osobom nieprzygotowanym. Survival natomiast skupia się na PRZEŻYCIU po tym jak „wydarzenie” nastąpiło. Oczywiście kładzie też pewien nacisk na przygotowania, skupia się jednak głównie na umiejętnościach potrzebnych do przeżycia posiadając minimalne środki.

Czym w skrócie jest więc prepping?:

Dla mnie to taki sposób życia, który zapewni mnie i moim bliskim, bezpieczeństwo i względną wygodę w KAŻDYM możliwym momencie, również w przypadku dowolnego zagrożenia. Zwróćcię proszę uwagę na użycie słowa „również”. W preppingu chodzi o bezpieczeństwo i wygodę w każdym momencie, nie tylko w trakcie „ciężkich czasów”

Oczywiście ta definicja w żadnym razie nie wyczerpuje tematu. Jeśli chcecie wyrobić sobie własną opinie na temat preppingu zapraszam do sledzenia tej strony. Razem postaramy odpowiedzieć sobie na to i wiele innych pytań.